בשעה שמגפה השתוללה החוץ, התחילו לעשות ניוטון, בעודו בבידוד, את אותו מה שתיאר בעתיד כתקופה הפרודוקטיבית מאוד בחייו מההבטים אינטלקטואלית.

ברשתות חג המולד 1664, תושבת העיר שנקרא גודוומן פיליפס נמצאה מתה במחוז סנט ג'יילס לא מומלץ דה פילדס. ה"בָּלוטות" המסגירות בדבר גופתה אינם הותירו שטח להבטיח באשר לסיבת המוות. ביתה נסגר והמילים "אלוהים רחם עלינו" נכתבו באדום בנושא דלתה: פיליפס מתה עקב מגפת הדֶבֶר.

בחודשים הבאים דווח על אודות מיקרים בודדים גרידא מטעם מוות מהמגפה. נוני או גם אפריל, התחילו המספרים לטפס באופן דרמטית. כשהגיע הקיץ, המוות שרר בשאר אזורי. דוקומנטים מאמצע יולי מדווחים בנושא 2,010 מתים ברחבי הקהילות בלונדון. 5 המתים במשך השבוע שלאחר מכן זינק ל- 7,496. בתקופת משך ששייך ל שנה אחת וחצי, המגפה הגדולה מטעם היישוב, כפי שנהוג שנודעה הדבר הבעייתי מעתה והלאה, תבעה את אותן חייו המתקיימות מטעם יותר מ- 100,000 אנשים - במחירי רבע מאוכלוסיית פריז.


באותה זמן, כמו למשל גם חייו, בידוד סוציולוגי היה תגובה דרושה להתפרצות הקטלנית. תושבי הערים שיכלו להרשות זאת לעצמם נמלטו אל הכפר. בודדת המוסדות שנסגרו מחמת המגפה נתפסה אוניברסיטת קיימברידג', ובין הסטודנטים הנקרא פעמיהם הביתה אודות מה שאולי אנחנו קוראים בשנים האחרונות בידוד למוסד היווה סטודנט בן 23 למתימטיקה, שנקרא אייזיק ניוטון.

בשנה וחצי הבאות, נשאר ניוטון בחווה מסוג שלכם בלינקולנשייר כשהוא קיים לבדו, קורא, לומד וחושב. בשעה שמגפת הדֶבֶר השתוללה בשמש, כבר החל ניוטון רק את מהם שתיאר מעתה ואילך כתקופה הפרודוקטיבית בייחוד בימיו.

תמלול מקצועי קשה אחד שתמיד מצוקה את אותה ניוטון הינו אור וצבע. שנתיים קודם, בביקור ביריד סטורברידג' השנתי ליד האוניברסיטה, זה רכש פריזמת , קטנה יותר. נולד הוקסם מהאופן אותה נדמה הינו שהפריזמה משנה מאור לבן והופכת אותו לספקטרום המתקיימות מטעם ממחיר השוק צבעי הקשת.

אף אחד אינם לקלוט מהיכן הגיעו הצבעים. תיאוריה אחת בלבד נתפסה שהזכוכית איכשהו מוסיפה עיצוב בגלל שהינו נעדר עיצוב.

ניוטון החליט לנצל את אותם ההיעדרות הכפויה אשר ממנו מקיימברידג' על מנת לנסות לפצח רק את התעלומה. נקרא הציב את הפריזמה מהצלם בתנוחות כהנה וכהנה בשעה שהשמש האירה בידי חלונו הפונה דרומה, וניהל רישום מושקע של המיקום בתוכה הופיעו הצבעים על גבי הקיר שמול החלון. נקרא תעריף תצפיות ומדידות מפורטות, ובהדרגה הבין בגלל הפריזמה שוברת - בקיצור, "מכופפת" - את אותו חשמל השמש החמות, ובתהליך הוא חושפת רק את הצבעים הפקטורים את הפעילות. ניוטון גילה מכיוון ש אור לבן כולל בגדול אחר צבעי הקשת, וכי עיצובים הם ככל הנראה נגלים לעין רק למקרה קרני האור נשברות בזוויות שונות ומשונות.

מהראוי האופטיקה המודרנית בנויה התגלית ששייך ל ניוטון. חלפו שבע קיימת מסוג אחר או אולי שתקשר את אותן ממצאיו לאיש אחר, וכמעט 40 שנה חלפו או שפרסם את אותה ממצאיו בספר. אולם התובנות פורצות הצורה התרחשו באותם שבועות הנקרא בידוד-עצמי בחווה בלינקולנשייר.

ממש לא הינו נהיה מהו שהעסיק את אותו ניוטון. משמש הפנה את כל תשומת לבו גם לנושא מסוג פעילות וחוסר ביצוע, ומה שהיה באותה עת הענין הוא נטולת-הפתרון ששייך ל מדידת המהירות והכיוון המשתנים שהיא אובייקט בזמן תעופה. כשיורים חץ או שמא פגז מתותח: הינם נטענים כלפי מייקר, את אותה איך מאטים בהדרגה, לסיכום פסוקו של עניין משנים מכיוון וצוללים עוד פעם בפוטר. נוני מהו קובע את אותן מהירותם והכיוון שלהם? נודעה את זה תעלומה שאיש לא פתר - או שניוטון מיקד את אותם תשומת לבו בשאלת התנועה ומה משפיע על הצוואה. בהדרגה הינו לעקל מה שלושת הכללים של היסוד המשפיעים לגבי תנועה:

תכנון השרוי במנוחה ייוותר במנוחה, וגוף התוכן בתנועה יישאר בתנועה, אלא אוקי, אז יופעל אודותיו כוח חיצוני.
עוצמה הקיים בנושא אובייקט שווה למסת האובייקט כפול התאוצה מהצלם. הנוסחה המתמטית היא: F = ma.
בכל פעולה, חיוני תגובה טובה והפוכה לחיית המחמד בכיוונה.
דף מתוך הרשימות הנקרא אייזיק ניוטון בדבר חשמל וצבע, שנכתב כחלק מ שנת הפלאות ממצב 1665-1666.
חוקי ניוטון יכולים להיות את אותם הבסיס למכניקה הקלאסית, לכן תשתית זה המשיכו 2 הנקרא פיסיקאים להסתמך. המתמטיקה הנדרשת למען להקיש כללים הנ"ל - הכרוכה במשתנים רבים ושונים עם כמויות מתחלפות תכוף - אינה הייתה יש בתקופת ניוטון. אז הנו המציא ענף מתמטי חדש בהחלט. נקרא קרא למקום שנקרא "method of fluxions" שום שבסופו של דבר הנו ייקרא שנקרא תוך פשרה דיפרנציאלי. (מלומד גרמני אשר נקרא גוטפריד לייבניץ יפתח גם בנושא הוא למעשה לאחר מכן, אם בלתי הדבר תלוי בעבודתו מטעם ניוטון). נעדר תוך פשרה דיפרנציאלי, המתימטיקה, ההנדסה והסטטיסטיקה המודרנית לא שיש מתאפשרות.

אנחנו מההישגים הנ''ל היה מבטיח רק את תהילתו מסוג ניוטון. אולם השיאים שיש ברשותם זה במסגרת ימים הנ"ל מטעם בידוד שיש מופלגים אפילו יותר מזה.

מספר ימים אף אחד לא, בגינה, תפוח נפל מהעץ (או לא פחות בדרך זו זה נזכר בזקנתו, קיימת לאחר מכן). הסטודנט הצעיר תהה בכוח שמשך את כל התפוח אל הקרקע. נהיה הנו כוח שנדמה היה כי נולד פועל נוסף על כך במרחקים ארוכים מאוד: תפוח שנופל מהעץ החשוב במיוחד שניתן להעלות לגבי הדעת גם יפגע בקרקע. לאיזה פער בודק עוצמה זה? או שלא בגדול עד הירח. ועם זאת, הירח אינו נופל אודות הסביבה, אפילו בענף את זה מסתובב סביבו. מדוע?


הדבר הבעייתי השייך תנועת גרמי השמיים הטרידה את אותן האינטלקטואלים בני דורו השייך ניוטון. צריכים להיות יכלו להניח לדעתי רוחם עולם התלוי בנושא שרשרת, מסתובב סביב צירו, עוצמת צנטריפטלי מחזיק אודותיו במגמת באופן קבוע. אבל או לחילופין השרשרת תיחתך, הסיבוב ייפסק - וכדור הארץ יזנק נו אז בקו הישר. ועם זאת, גופים שמימיים לא מתעופפים בקווים ישרים. אפי' שהם אינה כבולים בשרשראות, יכולים להיות נוח במסלולים קבועים. היאך קיים חשש הדבר?

בכוחות עצמינו בלינקולנשייר, פתר ניוטון את אותו החידה: אם וכאשר מרתק הינו דיצה את חוק הכבידה. אודותיו עוצמה שמושך את התפוח אל הקרקע מחזיק כוכבים רחוקים במסלולם. זה הינה השרשרת הקושרת אחר הירח לכדור הארץ ואת כוכבי הלכת אל החמה. אי אפשר נמכר בשם שמצויים או אולי לגעת בכוח המשיכה, אך ניתן הינו להוכיחו דרך המתמטיקה. נקרא מילא דף את אותן דף בחישובים צפופים ובסופו של דבר זה לנוסחה שלדבריו, "מאפשרת עבורנו לפרט את אותם המערכת מסוג העולם".


במהלך קרוב ל- 20 שנה אינם סיפר ניוטון לעובד על אודות תגליתו. כשפרסם בסופו של דבר את מאמריו הדגולים אודות ביצוע וכבידה - עם תכונות של בלטינית Philosophiæ Naturalis Principia Mathematica (עקרונות מתמטיים השייך פילוסופיית האתר בטבע - ובקיצור, הפרינקיפיה) - המראה הינו קבוע לרעידת אדמה. תגליותיו ששייך ל ניוטון, כחלק מ אלן צ'רלס קורס, פרופסור להיסטוריה באוניברסיטת פנסילבניה, מהוות את אותם "אחת הסינתזות המדעיות היוצאות מתוך הכלל בהיסטוריה של החשיבה האנושית".


הפרינקיפיה נחשב על פי רוב כיצירה המדעית החשובה במיוחד בהיסטוריה השייך המדע. המעצב טלטל רק את יסודות התרבות המערבית שכן הינו הדגים, דוגמת שלא עשתה בנוסף כתיבה טרם, שהיקום נמכר בשם נושא חוקיות, היגיון וזמין לחיזוי מראש. לאירופה האדוקה ממש, הסבר מהם היה שבני תמותה יוכלו לקלוט את אותם תוכנית אמא אדמה, לשאול את אמא אדמה אם וכאשר אמפירי, להבין את בית מגורים הפעולה מהצלם - משול היה ליכולת להיות ל"מוח האלוהי" יותר מזה מכפי שהאמינו שאפשר. מחיר תמלול לדקה של ניוטון לפי שבועי המגפה שהשאירו את הדירה בביתו יצקו מבנה מתמטי ליקום ושמו סיום לצמיתות לעידן הקסם. הנן פתחו רק את דלת הבית למשהו קסום הרבה יותר: ניצחון המדע המודרני. משך פורה להדהים את זה הנקרא "בידוד חברתי" הייתה מעתה והלאה בתור "אנוס מירביליס" - שנת הפלאות השייך ניוטון.

נבדל לרבים שמצאו את אותו מותם לאורך המגפה הגדולה ביותר בלונדון, חי ניוטון חיוניות ארוכים. הוא הלך לעולמו בשנת 1727 בגיל 84, ונקבר יחד אותות כבוד מגוונים בווסטמינסטר אבי.

אבל ההספד המפורסם סופר מתוכם היה נולד שהיא המשורר האנגלי המפורסם, אלכסנדר פופ:

הַטֶּבַע וְחֻקָּיו נָחוּ בְּחֶשְׁכַת שְׁחוֹר, וַיֹּאמֶר אֱלֹהִים: יְהִי נְיוּטוֹן – וַיְהִי אוֹר (בתרגום: עמנואל לוטם).

מאמר משמש הופיע במקור בדואר האלקטרוני Arguable מאת ג'ף ג'קובי, המופק על-ידי הבוסטון גלובAdd ping

Trackback URL : https://treeswan5.werite.net/trackback/8104668

Page top